Volný přístup na trh práce pro občany některých třetích zemí
Zákon o zaměstnanosti obsahuje výjimky, kdy cizinci ze zemí mimo EU nepotřebují žádné pracovní oprávnění k práci v ČR (tj. povolení k zaměstnání, zaměstnaneckou kartu, kartu vnitropodnikově převedeného zaměstnance ani modrou kartu). Jsou to například držitelé povolení k trvalému pobytu v ČR, studenti po dobu studia v ČR či cizinci, kterým byl udělen azyl.
Od 1. 7. 2024 pracovní oprávnění není vyžadováno ani u cizinců, kteří jsou občany států ze seznamu vydaného vládou. Aktuálně jde o občany Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Korey, Nového Zélandu, Singapuru, Velké Británie, USA a Izraele. I nadále však budou potřebovat platné pobytové oprávnění (typicky vízum nebo povolení k pobytu).
Zrušení testu trhu práce u zaměstnaneckých karet
Vítanou novinkou je zrušení testu trhu práce u zaměstnaneckých karet. Zaměstnavatel, který chce zaměstnat cizince se zaměstnaneckou kartou, musí ohlásit volné místo krajské pobočce Úřadu práce. Donedávna Úřad práce následně ověřoval v rozmezí 10 až 30 dnů, zda není možné danou pozici obsadit občanem ČR nebo EU – nově nám tento test u zaměstnaneckých karet odpadá.
Od 1. 7. 2024 si tak díky novele zákona o zaměstnanosti může cizinec podat žádost o vydání zaměstnanecké karty ihned po zveřejnění volného místa v centrální evidenci volných pracovních míst a nemusí již čekat na uplynutí této lhůty. Test trhu práce ale bude moci být u zaměstnaneckých karet obnoven v případě zvýšení nezaměstnanosti.
V praxi to pro zaměstnavatele znamená, že i nadále musí pro zaměstnání cizinců na zaměstnaneckou kartu podat hlášenku volného pracovního místa, nově tak ale mohou učinit těsně před podáním žádosti cizince o zaměstnaneckou kartu. U modrých karet tato pravidla platí už od minulého roku.
Nebudou-li volná pracovní místa obsazena do šesti měsíců ode dne jejich ohlášení zaměstnavatelem, budou nově z evidence vedené Úřadem práce automaticky vyřazena. Nic ale nebrání zaměstnavateli takové volné pracovní místo znovu Úřadu práce ohlásit. Vyřazena nebudou místa, u kterých již byl zahájen proces získání jednoho z pracovních oprávnění k práci v ČR.
Digitalizace informační povinnosti zaměstnavatelů
Informační povinnost je jednou ze základních povinností zaměstnavatelů při zaměstnávání cizinců. V praxi znamená, že zaměstnavatelé musí hlásit nástupy, změny i ukončení zaměstnání cizinců. Pozor, tato povinnost se týká (až na pár výjimek) všech cizinců, tedy i těch ze zemí EU (ano, i Slováků a Slovenek) či občanů Ukrajiny s dočasnou ochranou.
Od 1. 7. 2024 lze informační povinnost plnit pouze elektronicky:
- přímo na webu MPSV po přihlášení přes datovou schránku nebo identitu občana vyplněním formuláře,
- datovou zprávou do datové schránky Úřadu práce zasláním XML souboru,
- přímou integrací rozhraní MPSV do informačního systému zaměstnavatele.
Zvolí-li zaměstnavatel jeden z prvních dvou způsobů, musí pro tyto účely využít:
A. tzv. informační kartu – v případě občana EU/EHP a Švýcarska nebo jeho rodinného příslušníka a dále cizince, který nepotřebuje pracovní oprávnění (typicky např. občané Ukrajiny s dočasnou ochranou);
B. nebo tzv. sdělení – v případě cizince, který je držitelem jednoho z pracovních oprávnění (tj. povolení k zaměstnání, zaměstnanecké karty, modré karty, karty vnitropodnikově převedeného zaměstnance).
Jak informační karta, tak sdělení jsou dostupné na webových stránkách MPSV.
Registrace zaměstnanců vyslaných ze zahraničí do ČR
Od 1. července 2024 platí nová pravidla při vysílání zaměstnanců zaměstnavateli usazenými v některém z členských států EU do ČR v rámci tzv. nadnárodního poskytování služeb. Dříve se vyslání oznamovalo Úřadu práce ČR. Od července mají zaměstnavatelé povinnost oznámit vyslání Státnímu úřadu inspekce práce, a to prostřednictvím registračního portálu dostupného na webových stránkách SUIP. Stejně se hlásí i skončení, prodloužení či změny vyslání.
Nový facebookový profil informačního portálu pro cizince
Ministerstvo vnitra rovněž spustilo nový facebookový profil informačního portálu pro cizince a jejich zaměstnavatele, který má za cíl celou agendu zpřehlednit: https://www.facebook.com/oampMV.IPC/
Na tomto facebookovém profilu i na portálu samotném ministerstvo přidává řadu zajímavých a praktických příspěvků – cílem je totiž poskytovat oficiální, ověřené a objektivní informace o právech a povinnostech cizinců a jejich zaměstnavatelů. Na portálu tak lze najít nejen užitečné odkazy a formuláře, ale i informace o jednotlivých pobytových a pracovních oprávněních a plánovaných legislativních změnách, a to přehlednou formou a dvojjazyčně, tj. česko-anglicky.