ZKUŠEBNÍ DOBA
Zkušební doba se prodlouží na 4 měsíce, u vedoucích zaměstnanců na 8 měsíců. Pořád však platí omezení, že zkušební doba nemůže být delší než polovina sjednané doby určité. Pokud tedy budete nabírat vedoucího zaměstnance na 1 rok, zkušební doba může být i podle nových pravidel maximálně 6 měsíců. Nově bude možné i dodatečné prodloužení v mezích těchto limitů. Zkušební doba se bude nově prodlužovat i o celodenní neomluvené absence zaměstnance.
POZOR: Zkušební doba sjednaná přede dnem nabytí účinnosti flexinovely se bude řídit dosavadní úpravou.
VÝPOVĚDNÍ DOBA
Výpovědní doba začne běžet už dnem doručení výpovědi. V některých případech bude navíc trvat jen 1 měsíc, a to u výpovědí z důvodů uvedených v § 52 písm. f), g) a h) zákoníku práce. Výpovědní dobu bude možné písemnou dohodou prodloužit nebo změnit její běh, nepůjde ale zkrátit. Očekáváme, že v praxi toto vyvolává u řady zaměstnavatelů potřebu revize stávajících smluv a dalších dokumentů. To zejména tam, kde máte běh výpovědní doby sjednaný (zpravidla opisem stávajícího znění zákona).
POZOR: U výpovědí, které byly doručeny před účinností flexinovely, poběží výpovědní doba podle dosavadních pravidel.
LHŮTY PRO VÝPOVĚĎ A OKAMŽITÉ ZRUŠENÍ PRACOVNÍHO POMĚRU
Prodlužují se lhůty, ve kterých je zaměstnavatel oprávněn dát zaměstnanci výpověď nebo okamžité zrušení pracovního poměru pro porušení povinností. V těchto případech lze ukončit pracovní poměr v následujících lhůtách:
- do 3 měsíců od okamžiku, kdy se zaměstnavatel o důvodu dozví, od návratu zaměstnance z ciziny, nebo od zjištění výsledku šetření jiného orgánu;
- nejpozději ale do 15 měsíců od vzniku důvodu.
POZOR: Nastane-li důvod pro výpověď nebo okamžité zrušení přede dnem nabytí účinnosti novely, musí zaměstnavatel přistoupit k výpovědi či okamžitému zrušení pracovního poměru v dosavadních lhůtách.
„ZDRAVOTNÍ“ VÝPOVĚDNÍ DŮVODY A SOUVISEJÍCÍ KOMPENZACE
Mění se koncepce „zdravotních“ výpovědních důvodů uvedených v zákoníku práce pod § 52 písm. d) a e). Slučují se případy pozbytí zdravotní způsobilosti z důvodu pracovního úrazu, nemoci z povolání a obecných zdravotních důvodů do písm. d). Písm. e) je vyhrazeno dosažení nejvyšší přípustné expozice.
Při skončení pracovního poměru kvůli dlouhodobé ztrátě způsobilosti k dosavadní práci z důvodu pracovního úrazu, nemoci z povolání nebo z důvodu ohrožení takovou nemocí nově náleží zaměstnanci jednorázová 12měsíční náhrada průměrného výdělku. Náhrada je osvobozena od daně a na rozdíl od dosavadního odstupného ji hradí pojišťovna zaměstnavatele.
PEČUJÍCÍ ZAMĚSTNANCI
Zaměstnanci na rodičovské dovolené budou moci po dobu jejího trvání vykonávat pro zaměstnavatele stejný druh práce, a to na základě DPP nebo DPČ uzavřené vedle jejich pracovní smlouvy.
Pro „záskoky“ za zaměstnance na mateřské, otcovské nebo rodičovské pracující na dobu určitou bude platit výjimka z pravidla „třikrát a dost“. Ani u těchto záskoků ale nesmí doba určitá přesáhnout dohromady 9 let.
POZOR: Toto pravidlo se uplatní i na pracovní poměry vzniklé před účinností novely.
Nově musí zaměstnavatel zařadit zaměstnance na jejich původní pracovní místo (tj. nejen na pracovní místo odpovídající sjednanému druhu práce, ale i původní pozici a pracoviště) při návratu z rodičovské dovolené, vrátí-li se dříve, než dítě dosáhne věku 2 let věku (aktuálně toto pravidlo platí při návratu z mateřské a otcovské dovolené).
POZOR: Toto pravidlo se uplatní i u zaměstnanců, kteří aktuálně již rodičovskou dovolenou čerpají, ale dosud neuplynuly 2 roky od narození dítěte.
VÝPLATA MZDY
Mzda bude nově vyplácena automaticky bezhotovostně, tj. bez nutnosti dohody se zaměstnancem. Hotovostní výplata však bude stále možná, pokud o ni zaměstnanec požádá nebo se na ni dohodne se zaměstnavatelem.
Dochází také k rozšíření případů, kdy lze zaměstnanci vyplatit mzdu v cizí měně. Nově to půjde u valné většiny cizinců. Pro přepočet mzdy na cizí měnu se použije kurz vyhlášený ČNB pro první pracovní den měsíce následujícího po měsíci, za který nárok na mzdu vznikl. Lze se ale dohodnout jinak.
DORUČOVÁNÍ MZDOVÉHO VÝMĚRU
Zaměstnavatel bude mít povinnost předat zaměstnanci mzdový výměr nejpozději před začátkem výkonu práce. Novela zavádí zcela specifický způsob elektronického doručování mzdového výměru, které lze provést i na jinou elektronickou adresu, než kterou zaměstnanec určil pro doručování písemností, pokud bude mzdový výměr podepsán el. podpisem zaměstnavatele a pokud bude mít zaměstnanec možnost si jej uložit a vytisknout. Nepotvrdí-li však zaměstnanec do 15 dnů přijetí mzdového výměru, je takové doručení neúčinné. Ostatní možnosti doručování mzdového výměru (včetně elektronického doručování na zaměstnancem určenou adresu) a jejich podmínky samozřejmě zůstávají zachovány.
PRÁCE MLADISTVÝCH ZAMĚSTNANCŮ
Nově bude povoleno zaměstnání mladistvých už od 14 let a těch, kterým sice bylo 15 let, avšak ještě neukončili povinnou školní docházku. Platí však přísné podmínky – práce těchto mladistvých může být vykonávána výhradně v období letních prázdnin, musí s ní souhlasit zákonný zástupce a musí jít o lehké práce, které neškodí zdraví, vzdělání a morálnímu rozvoji, jsou z hlediska rizikovosti uvedeny v první kategorii a nejsou u nich stanoveny specifické zdravotní podmínky. Dále platí přísnější limity pracovní doby a doby odpočinku.
PRACOVNĚLÉKAŘSKÉ PROHLÍDKY
Díky jednomu z pozměňovacích návrhů budou zrušeny vstupní lékařské prohlídky u tzv. profesí bez rizika. Zaměstnavatel i zaměstnanec ale budou mít právo vstupní lékařskou prohlídku vyžadovat.
Ke zpřísnění naopak došlo u lékařských prohlídek mladistvých zaměstnanců – všichni zaměstnanci mladší 18 let (tj. nově i dohodáři) musí před vznikem pracovního poměru vstupní lékařskou prohlídku absolvovat.
DALŠÍ VÝZNAMNÉ ZMĚNY
Při neplatném rozvázání pracovního poměru vznikne nově zaměstnanci za dobu trvání sporu vedle nároku na náhradu mzdy také nárok na dovolenou.
Za stanovených podmínek bude nově možné za účelem odvrácení havárie, živelní události nebo jiné mimořádné události nebo k odstranění jejich bezprostředních následků výjimečně zkrátit nepřetržitý denní odpočinek, a to až na 6 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích.
V důsledku účinnosti nového zákona dojde k zákazu doložek o mlčenlivosti o mzdě, platu, odměně nebo jejich struktuře. Za porušení takého zákazu hrozí pokuta až 400.000 Kč. Očekáváme, že v praxi toto vyvolává u řady zaměstnavatelů potřebu revize stávajících smluv a dalších dokumentů.
Významné změny nastávají v oblasti pravidel poskytování podpory v nezaměstnanosti a při rekvalifikacích.