A. Změny od 1.1.2025
- Hned od ledna začínají platit některé změny, které představila tzv. letní či valorizační novela zákoníku práce:
• možnost samorozvrhu pracovní doby;
• zrušení zaručené mzdy v podnikatelské sféře;
• automatická valorizace minimální mzdy – pro rok 2025 20 800 Kč za měsíc nebo 124,40 Kč za hodinu; - Na poslední chvíli došlo rovněž ke zrušení druhé vlny změn u DPP. Režim tzv. oznámené DPP tak od 1. 1. 2025 neplatí. Zůstává povinnost zaměstnavatelů u všech DPP oznamovat ČSSZ nástup, skončení a změny a dále i u všech DPP podávat měsíční vyúčtování.
- Mění se rovněž limity odvodů u dohod:
• u DPČ se pojistné na sociální zabezpečení a na zdravotní pojištění bude odvádět od částky 4 500 Kč včetně;
• U DPP se pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění bude odvádět od částky 11 500 Kč včetně. - Rovněž se od 1. 1. 2025 změnila některá pravidla u příspěvku na podporu zaměstnávání OZP a u odvodů za nezaměstnávání OZP (odstupňování odvodu podle výše podílu zaměstnaných OZP).
- Inspekce práce má nově možnost v některých případech pořizovat zvukové a obrazové záznamy bez vědomí kontrolovaných osob.
- Limit na tzv. zdravotní benefity se pro rok 2025 zvýšil na 46 557 Kč; limit na ostatní benefity činí 23 278 Kč.
- Došlo ke zvýšení tuzemského stravného i zahraničního stravného u cca 40 zemí. Zvýšila se také sazba základní náhrady za používání silničních motorových vozidel. Průměrná cena za litr PHM se však snížila.
- Paušální náhrada nákladů za práci na dálku činí 4,80 Kč/hod.
B. Flexinovela zákoníku práce
Flexinovela se zdržela v Poslanecké sněmovně. Pokud bude přijata, můžeme její účinnost očekávat nejdřív od dubna 2025, ale spíše později. Nejzásadnějšími změnami by dle aktuální podoby návrhu flexinovely měly být:
- prodloužení zkušební doby na 4 měsíce u řadových a 8 měsíců u vedoucích zaměstnanců;
- změna běhu výpovědní doby, která by měla nově běžet již od doručení výpovědi a v některých případech (§ 52 písm. f až h zákoníku práce – typicky jde o výpovědi za porušení povinností či neuspokojivé pracovní výsledky, § 51a zákoníku práce) by měla trvat jen 1 měsíc;
- změny u výpovědí ze „zdravotních“ důvodů, kdy nově by se čistě pro účely výpovědi nemělo rozlišovat, zda jde o pracovní úraz, resp. nemoc z povolání, či obecné zdravotní důvody, přičemž změny mají nastat i u souvisejících finančních kompenzací, které by v některých případech měla nově hradit pojišťovna (pro účely těchto kompenzací se i nadále bude rozlišovat, zda šlo o pracovní úraz/nemoc z povolání, či nikoliv);
- podpora zaměstnávání pečujících osob, kdy nově by měla přibýt garance stejného pracovního místa během rodičovské dovolené až do dvou let věku dítěte, dále možnost DPP/DPČ se stejným druhem práce během rodičovské dovolené a také výjimka z pravidla „třikrát a dost“ u pracovního poměru na dobu určitou pro záskoky za zaměstnance na rodičovské.
C. Transpozice směrnice o transparentnosti odměňování
Během tohoto roku by měly pokročit práce na připravované transpozici směrnice o transparentnosti odměňování. Jak konkrétně bude česká právní úprava vypadat, bychom měli vědět do poloviny roku 2026. Novinky jsme rovněž shrnovali zde.
Už nyní ale máme dobrou představu o povinnostech, které nás čekají, a zaměstnavatelé se na ně mohou připravovat. Rovnost odměňování je totiž žhavé téma a kontroluje jej čím dál víc i inspekce práce (a to již nyní!). Již nyní jsme zaznamenali případy, kdy inspekce práce pokutuje smluvní doložky mlčenlivosti o vlastních mzdách zaměstnanců v pracovních a jiných smlouvách.
I proto jsme připravili workshop na rovné odměňování, kde si s klienty společně prakticky ukazujeme, jak u nich ve firmě odměňovat v souladu se stávajícími pravidly zákoníku práce a jak se také připravit na změny, které nás čekají. Pokud byste o takový workshop měli zájem, napište nám, rádi uspořádáme seminář i pro Vaše kolegy.